Podeu consultar i descarregar-vos el repertori de famílies d’oficis artesans que es classifica en dues tipologies:
Família d’oficis artesans que inclou les diferents ocupacions relacionades amb el procés artesanal de creació de llibres, que parteix de la matèria primera del paper i/o d’altres materials similars, i utilitza la tinta i altres materials i tècniques per a crear llibres amb text, il·lustracions i fotografies. S’inclou també el procés final d’enquadernació.
1.1 Cal·lígraf/a
1.2 Enquadernador/a
1.3 Fotògraf/a tradicional
1.4 Gravador/a
1.5 Il·lustrador/a
1.6 Impressor/a
Família d’oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb la creació d’objectes utilitaris i/o decoratius amb diferents tipus d’argiles cuites a baixes i altes temperatures i decorades de forma final amb tècniques diverses.
2.1 Ceramista
2.2 Mosaïcista
2.3 Rajoler/a
2.4 Terrissaire
Família d'oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb la creació d'objectes útils i/o decoratius amb pell/cuir mitjançant diferents procediments i tècniques.
3.1 Baster/a
3.2 Boter/a
3.3 Cuireter/a
3.4 Marroquiner/a
3.5 Pelleter/a
3.6 Sabater/a
Família d’oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb la construcció d’habitatges, la decoració i/o l’habilitació d’espais de diferents tipologies de construccions.
4.1 Estucador/a
4.2 Mestre/a d’obres en construcció artesanal
4.3 Mosaista hidràulic
Família d’oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb el treball del ferro i diferents metalls, per tal de crear objectes utilitaris, decoratius i constructius amb aquests materials mitjançant les tècniques que els hi són pròpies.
5.1 Bronzer/a
5.2 Courer/a, llauner/a
5.3 Esmaltador/a
5.4 Ferrer/a
5.5 Ferrer/a de tall
5.6 Fonedor/a
5.7 Forjador/a
5.8 Repussador/a i cisellador/a
Família d’oficis artesans que inclou les diverses ocupacions relacionades amb la manipulació i la creació d’elements obtinguts directament de la natura (bonsais, flors, fibres naturals, cera, etc.)
6.1 Art bonsai
6.2 Art floral
6.3 Barraquer/a
6.4 Cerer/a
6.5 Cisteller/a
6.6 Corder/a
6.7 Espardenyer/a
6.8 Estorer/a
6.9 Herbolari/ària
6.10 Manufacturer/a de mobles
6.11 Manufacturer/a d’objectes i complements
6.12 Perfumista
6.13 Sabonaire
6.14 Surer/a
Família d’oficis artesans que inclou les diverses ocupacions relacionades amb la creació d’objectes i mobles a partir de la fusta com a matèria primera.
7.1 Cadiraire
7.2 Constructor/a d’objectes de fusta
7.3 Culleraire
7.4 Daurador/a, policromador/a
7.5 Ebenista
7.6 Fuster/a
7.7 Lacador/a
7.8 Marqueter/a
7.9 Mestre/a d’aixa
7.10 Ornamentador/a
7.11 Retaulista
7.12 Tallista
7.13 Tapisser/a de mobles
7.14 Torner/a
Família d’oficis artesans que inclou les diverses ocupacions relacionades amb la construcció i l’afinament d’instruments musicals.
8.1 Afinador/a
8.2 Constructor/a d’instruments de corda
8.3 Constructor/a d’instruments de percussió
8.4 Constructor/a d’instruments de vent
8.5 Lutier
8.6 Orguener/a
Família d’oficis artesans que inclou les diverses ocupacions relacionades amb la manipulació i creació d’objectes de joieria mitjançant la utilització de metalls i pedres precioses, així com d’altres materials innovadors.
9.1 Argenter/a
9.2 Encastador/a (o clavador/a)
9.3 Gravador/a
9.4 Joier/a
9.5 Modelador/a en cera de joieria
9.6 Orfebre
Família d'oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb la creació i la manipulació del paper i el cartó.
10.1 Cartoner/a
10.2 Paperer/a
Família d’oficis artesans que inclou les ocupacions relacionades amb la creació d’objectes de pedra i minerals.
11.1 Lapidari/ària
11.2 Manufacturer/a d'objectes de sal
11.3 Manufacturer/a d'objectes d’alabastre
11.4 Picapedrer/a
11.5 Tallador/a
Família d'oficis artesans que inclou les diferents ocupacions que treballen amb el fil i els teixits per realitzar objectes tèxtils diversos mitjançant el domini d'una tècnica depurada.
12.1 Barreter/a
12.2 Brodador/a
12.3 Catifer/a
12.4 Cosidor/a
12.5 Enfeltrador/a
12.6 Estampador/a
12.7 Filador/a
12.8 Manufacturer/a Patchwork
12.9 Matalasser/a
12.10 Modista
12.11 Puntaire
12.12 Sastre/ssa
12.13 Teixidor/a
12.13.1 Teixidor/a d'alt lliç
12.13.2 Teixidor/a de baix lliç
12.13.3 Teixidor/a de macramé
12.13.4 Teixidor/a de punt de mitja
12.13.5 Teixidor/a de ganxet
12.14 Tintorer/a
Família d’oficis artesans que inclou les diferents ocupacions que treballen tant en la creació d’objectes/elements de vidre com en la seva decoració.
13.1 Bufador/a
13.2 Decorador/a
13.3 Forner/a de vidre
13.4 Vitraller/a
Família d’oficis artesans que inclou tots aquells oficis que, o bé perquè treballen amb diferents materials o bé per què fan us de tècniques pròpies de diferents oficis, no poden ser classificats en una única família. S’inclou també l’ofici d’artesà/ana multidisciplinari/ària, perdonar resposta a oficis innovadors.
14.1 Aparadorista
14.2 Conservador/a i Rehabilitador/a de vehicles històrics a motor
14.3 Emmotllador/a
14.4 Escenògraf/a
14.5 Escultor/a
14.6 Figurista de pessebre
14.7 Imatger/a
14.8 Maquetista
14.9 Miniaturista
14.10 Modelista
14.11 Pessebrista
14.12 Rellotger/a
14.13 Titellaire
14.14 Multidisciplinari/ària
Família d'oficis artesans entorn de la pesca en sentit ampli i que desenvolupen activitats auxiliars que impliquen la manipulació de diferents materials i matèries primeres destinades a oferir serveis i productes a aquest sector. S'inclouen tant aquells oficis que participen activament de l'activitat pesquera com aquells que afecten el producte de la pesca.
15.1 Armador/a i adobador/a (o remallaire o sargidor/a)
15.2 Nanser/a
15.3 Palangrer/a